--183065

Eğitim Süreci , Bilinmesi Gerekenler , Ücretler , Konaklama , Ulaşım , Vize ve Diğerleri

Pilot lisansı alınmasına ilişkin kurallar, uçmak istediğiniz hava aracı tipine göre değişkenlik arz etmektedir. Seçiminizi uçaklar, helikopterler, planörler, çok hafif hava araçları, balonlar vb. hava araçları arasından yapabilirsiniz. Bazı lisanslar kısıtlamaya tabi iken, bazı lisanslar ise size diğer ülkelerde ve değişik hava araçlarında uçma izni vermektedir. Bizden alcağınız lisansların tamamı EASA Approved Training Organization'lar dan olacaktır .Kısaca tüm lisanslarınız EASA olup ,Amerika hariç tüm dünya'da geçerliliği olacaktır .Amerika'da uçmak isteyen çıkarsa da Convert etmek zorundadır.

Ne tür uçuş gerçekleştirmek istediğinizi de düşünmeniz gerekmektedir. Hususi pilotluktan havayolu nakliye pilotuna kadar uzanan bir takım farklı pilot lisansları mevcuttur.

Geçiminizi pilotluktan sağlamak istiyorsanız ticari seviyede lisansa sahip olmanız gerekecektir. Havayolları, pilot adaylarını işe almadan DLR olarak adlandırılan veya buna benzer testlerden geçirmektedir. Bu testlerden başarılı olmak için adayın görsel hafıza, duyu organları arasındaki koordinasyon, konsantrasyon, temel fizik kavramları, üç boyutlu düşünme, algılama hızı ve geçici bellek gibi kriterler ölçülmektedir. Bu özellikleriniz zayıf ise eğitimlerinizi tamamlasanız bile havayollarında pilot olarak istihdam edilebilmeniz mümkün gözükmemektedir. ( Bu konu en çok dikkat edilmesi gereken bir konu olup eğitimlerin modüler olarak devam etmesi size kalan eğitimler için durabilme şansı vermektedir)

Hâlihazırda mevcut olan lisans seviyeleri şunlardır:

Öğrenci Pilot Lisansı SPL (Eğitim altında iken yalnız (solo) uçuşa tabi olma ön şartı) Bu SHGM 'de alınması zorunlu bir lisans olup uçmadan önce çıkarılırken ,Easa dahil bir çok ülkede uçmak için böyle bir lisansbeklemek zorunda değilsiniz .Kısacası yalnız uçuşa kadar ne Medikal,Ne Teorik Sınav ne de ICAO level zorunluğu yoktur . Solo uçuş öncesi tamamlanmak zorundadır .

Hususi Pilot Lisansı PPL - (Sadece hususi kullanım amaçlıdır – Herhangi bir bedel karşılığı kullanılamaz) kısacası B Sınıfı ehliyetli kendi yada arkadaşı  veya kiralayacağı uçak ile ticari olmayan tüm uçuşlarda kullanılabilecek olan lisansdır . ATPL Teori derslerine başlamak için bu lisansa ihtiyaç vardır .

Ticari Pilot Lisansı CPL (Ticari kullanım amaçlıdır- ticari hizmetleriniz yanında Kaptan olma şansınız yoktur ) Günümüzde kimse CPL teorik eğitimi almıyor ,herkes ATPL teori dersine yöneldiği için CPL kısmı uçuş kısmında önem arzediyor . 

Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı ATPL -(Ticari kullanım amaçlıdır - Hava Taşıma İşletmelerinde Kaptan Pilot olmak için gereken lisansıdır..)

Lisanslar EASA mevzuat ve ICAO standartları gereğince tanzim edilmektedir. " Kısaca Türkiye'de de geçerlidir" 

Genel olarak pilot olmak 5 ana unsurdan oluşmaktadır:

1. Pilotluğa engel herhangi bir sağlık probleminin bulunmaması

Genelde, ticari kullanım için Sınıf 1 Sağlık sertifikası gerekli olup, hususi kullanım için Sınıf 2 Sağlık sertifikası yeterli olacaktır. (Astım, diyabet ve renk körlüğü gibi durumlar pilotluğa engel sağlık problemleri arasındadır.) Uçuş eğitimine başlamadan önce gerekli tıbbi şartları, EASA tarafından yetkilendirilmiş bir hastaneden alacağınız rapor ile kanıtlamanız gerekmektedir. (Yetkili hastaneler için karar verdiğinizde sizlere bu hizmetler organize edilecektir). Sağlık sertifikasının herhangi bir sebepten dolayı (örneğin, tıbbi uygunluktaki azalma) alınması, pilot lisansınızı ve ilgili lisansın imtiyazlarını geçersiz kılacaktır.

Medikal I "40 Yaş Altı 1 yıl , 40 Yaş Üstü 6 Ay Geçerlidir" Medikal 2 ise "40 Yaş Altı 5 yıl , 40 Yaş Üstü 2 Yıl Geçerlidir"

2. Teorik bilgi gerekliliklerinin karşılanması

Bu husus, uzaktan sizlere sunulan 100 saatlik derslerinin tamamlanmasından ve belirli sayıda sınavlardan geçilmesinden oluşmaktadır (Söz konusu sınavların sayısı ilgili lisans seviyesine bağlı olarak değişkenlik arz etmektedir; örneğin, PPL için 9 Dersten sınav , ATPL için 14 sınav gerekli görülmektedir.) Bu eğitimlerin yapılması için çalışmalar tamamlanmış olup hem sınavlar hem de gereksinimler karşılanmak üzere Türkiye'ye taşınmış ancak EASA 'nın Türkiye'yi riskli ve güvenli bulmaması nedeniyle şu an için ülkemize olan görevleri askıya almıştır .

3. Uçuş eğitiminin tamamlanması

Ticari ve Hususi Pilot Eğitimleri EASA tarafından yetkilendirilmiş Uçuş Eğitim Okulları (ATO) Approved Training Organization 'ler tarafından verilmektedir. Gideceğiniz okulun ATO belgesini ve yetkilerini kontrol etmeniz için organize edileceğiniz okulun ATO belgesini Pdf olarak tarafınıza gönderilecektir.

4. Uçuş tecrübesi

Bu husus, hava araçları tipine değişkenlik göstermektedir. Örneğin çok hafif hava aracı (microlight) hususi pilot lisansı için 30 saat uçuş tecrübesi yetebilirken ticari pilot lisansı için 200 saate kadar değişkenlik gösterebilmektedir.

Aşağıdaki tablo size alınacak lisans ve gereksinimleri vermektedir.

 

SPL

PPL

CPL

ATPL

Asgari Yaş

16

17

18

21

Gerekli Tıbbi Standart

Sınıf 2 (Medical II)

Sınıf 2 ( Medical II)

Sınıf 1 ( Medical I )

Sınıf 1 ( Medical I )

Eğitim

(ATO) Uçuş Eğitim Organizasyonları ve Üniversiteler

(ATO)Uçuş Eğitim Organizasyonları ve Üniversiteler

(ATO)Uçuş Eğitim Organizasyonları ve Üniversiteler

(ATO) Uçuş Eğitim Organizasyonları ve Üniversiteler

Lisan

İyi Seviyede İngilizce Bilgisi- Icao Level 4

İyi Seviyede İngilizce Bilgisi- Icao Level 4

İyi Seviyede İngilizce Bilgisi- Icao Level 4

İyi Seviyede İngilizce Bilgisi- Icao Level 4

Uçuş Tecrübesi
(Minimum)

 

45

200 (Modüler)
150 (Entegre)

1500 ( Frozen Kalkması için Gerekli Min Saat)

Teorik Sınavlar

-

9

13

14

Uçuş Sınavı

Hayır

Evet

Evet

Evet

Bu lisansla ne yapabilirsiniz

Tüm uçuşlar, yetkilendirilmiş bir uçuş öğretmeninin gözetiminde ve uçuş öğretmeni tarafından verilen talimatlar doğrultusunda icra edilecektir.

Ücret karşılığı olmamak üzere, ticari olmayan bir hava aracının (uçak, helikopter, balon vb.) uçuştan sorumlu pilotu veya yardımcı pilotu olarak uçuşlar icra etmek.

PPL sahibinin tüm imtiyazları ile birlikte

Herhangi bir tek pilotlu hava aracının gerçekleştirdiği ticari hava taşımacılığı sırasında uçuştan sorumlu pilot olmak

Ticari hava taşımacılığında yardımcı pilot olarak göre yapmak

PPL ve CPL sahibinin tüm imtiyazlarını tatbik etmek

Ticari hava taşımacılığında uçuştan sorumlu pilotu veya yardımcı pilotu olarak görev yapmak

5. Uçuş sınavının tamamlanması

Uçtuğunuz Ülkenin ( Easa Member ) Kontrol Pilotu gözetiminde uçuş sınavının başarıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte adayların, İngilizce dil yeterliliği ile ilgili olarak kabul edilebilir bir seviyede değerlendirilmiş olmaları da gerekmektedir " Min Icao Level 4" . Sadece pilotluk mesleğinde değil havacılık sektörünün bütün çalışanlarının İngilizceye hâkim olması çok büyük önem arz etmektedir. Eğitim ve sınavlar İngilizce yapılmakta olup mesleki tüm dokümanlarda İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Pilotluk mesleğine adım atmadan önce İngilizce eğitimi konusu muhakkak çok iyi düzeyde çözülmelidir eğer kendinizi bu konuda yeterli görmüyorsanız öncelikle bu sorunu çözmeli ,maddi ve manevi olarak başlamadan biten bir hikaye olarak kalmasını engellemelisiniz. Konuşma, anlama düzeyinde iyi İngilizcesi olmayanların hava yolları tarafından işe alınma imkânı yoktur. Bu konuda EASA Avrupa hava sahasında yapılacak ilk yalnız uçuş için Icao Level Sınavı PPL safhasında yalnız uçuştan önce yapılması ve belgelenmesi zorunludur . ICAO sınavı Türkiye'de tarafımdan organize edilmiş ENGLISH CENTER  ve TALPA ortaklığı ile Türkiye'de yapılacaktır.

Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle bilmeniz gereken şu olmalı bu işte başarılı olmanın sırrı , ingilizce seviyesi , .ok çalışmak ve bu işi gerçekten istemek . Öncelikle göklerde olmak sana ne hissettiriyor , eğer sana bir şey hissettirmiyorsa bu işi yapmamalısınız. Neden mi ? Maddi ve manevi olarak çok pahalı olan bu eğitimden sıkılmadan savaşmanız gerekmektedir . Kimse sizin kara kaşınız kara gözünüz için 15000 ₺ maaş vermeyecek . En az 4-5 uygunluk bir arada olunca başarılı olunan bu eğitim size hayallerinize uçurur , ancak yoldan geçerken uğramış gibi birisi olursanız düşündüğünüzden daha fazla canınız sıkılır . İşler yolunda gitmiyorsa her zaman ara verip resme yeniden bakmak doğru olacaktır.

Bu eğitimde en önemli olan şey Edinilmiş Tecrübeleri Kullanmak ve yeniden Amerika' yı keşfetmeye çalışmamaktır .Tecrübe = Zaman + Ödenmiş Bedel ( maddi +manevi) .Bu bedeli yeniden ödemek için denemek size daha fazla bir kayıptan başka bir şey sağlamayacaktır. Bu eğitim " Şark kurnazı olup  ( pilotluk=kısa yoldan kariyer ve para ) kendini çok uyanık sanan arkadaşlar için de uygun bir eğitim değildir . Bu eğitim sabır gerektiren , her noktada suçlayıcı değil olayların seyrini izlerken sebeplere bağlayan kişiler tarafından yapılmalıdır neden mi "Size minimum 150 kişi emanet edilecek ve siz çözüm üreten kişi olacaksınız , sorunları dert eden kişi değil " . Bu ahlak ve mantalite ile bu eğitime başlamalısınız ,eğer kendinizde bunu eksik görüyorsanız bu işe girmeden bir kere daha düşünmenizi rica ediyorum . Ayrıca en önemli hususlardan bir tanesi edinilmiş tecrübeleri küçümsememek ve her gün yeni bir şeyler öğrenmek için açık olmalı ve asla "BEN OLDUM " dememelisiniz ..

" Aşırı Güven Kazaların Habercisidir."

Ücretler

Eğitim ücretleri modüler ve entegre olarak belirlenmiş olsa da benim kişisel tercihim ve tavsiyem eğitime modüler olarak devam etmeniz yönünde olacaktır. Neden mi ? Ülkemiz de bir çok öğrenci eğitimlerine entegre olarak başlamış ve tüm ücreti tek seferde ödemiş olmasına rağmen , ne okul değişikliği yapabilmek de nede ücret iadesi alabilmektedir .Yani kısacası artık ; siz okulun vicdanı ve inisiyatifine kalmışsınız demektir. Ben tüm eğitimlerde modüler devam ettirmekteyim ve hiç bir okuluma peşin para ödettirmemekteyim. Bunun sebebi bazı okullar ve öğrenci arasında oluşabilecek problemde ayrılabilmek ve yeni bir okula geçebilmek içeride alacağınız para olmayacağı için sorun olmamasıdır .

Her bir modülü " Depozito, İlk Ödeme ve Son Ödeme " olarak yaptırmaktayım. Örnek verecek olursak PPL = 7000€ " 1000€ Depozito -3000€ İl ödeme -3000€ Son Ödeme " yani hiç bir zaman riskimiz vazgeçilmeyecek kadar büyük olmayacaktır .

En çok merak edilen ücretler ise aşağıda sizlere verilmektedir . Okulların fiyatları değişiklik gösterebilir ancak müthiş farklar oluşmamaktadır .

PPL = Benim çalıştığım okullarda fiyatlandırma 45 Saatlik Uçuş Eğitim Ücreti = 6000€ ,6500€ ve 7000 € ' dir. Not: Hangi okula giderseniz gidin ortalama Extra Gider olarak 650-700 € civarında ( Medikal, Icao level , Examiner , Sınav Ücretleri vb.) gideriniz olacaktır. Okul konusunda tecrübeme ve yoğunluğa göre seçim yapmak hedefimize ulaşmamız için önem arz etmektedir. Planlanan eğitim bitirme süresi 30 Gün +/- 5 Gündür .. ( Bu süreç hava şartları, teknik durumlar ve sizin kabiliyetinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir) Kontrol Uçuşu = +1.5 Saat olup Extra giderlere dahildir .

PPL Extra payments 720€

Cats Aviation PPL Distance Course 12Months 100€ Payment will be to school with deposit  
LPT (Language Proficiency Tests -Icao Level ) 110€ Payment will be to examine by hand  
PPL Theory Exams 9 Subjects 60€ Payment will be to CAA School help for transfer
Medical Test Class II 70€ Payment will be to doctor/hospital  
CAA ( Civilian Aviation Authority ) Skill Test Request Fee 45€ Payment will be to CAA School help for transfer
Skill Test Examiner Fee 100€ Payment will be to examine by hand  
Skill Test 1.5 Hours Aircraft Fee 175€ Payment will be to School  
License printing fee  (Medical + LPT  Score Adding to Licence) 60€ Payment will be to CAA School help for transfer
       
       

ATPL = 1500€ ( 1 Yıllık Aviation Exam Ücreti Dahildir ) Ancak Ground School Kısmı Türkiye'de yapıldığında Extra +( 250€ / 500€) maliyetiniz artacaktır . Sınav ücretleri dahil değildir. Eğitim bitirme süresi 6 AY ( Sizin çalışma azminize ve konsantre oluşunuza bağlı olarak uzayabilir veya daha erken bitebilir) . Almış olduğunuz teori dersinin EASA olması size farklı ülkelerde sınava girebilme şansı vermektedir. Her EASA member ülke 'nin sınava kabülü farklılık göstermektedir . Farklı ülke denemek isteyenlerin süreci iyice öğrenmesi uygun olacaktır .

PIC = Toplam PPL 'de (10 Saat) PIC uçulmaktadır . IR eğitimine başlama için min 50 saat PIC Cross Country , ME için 70 Saat , CPL eğitimi için 100 Saat PIC gereklidir. Eğer eğitimlerin tamamında UÇAK kullanırsanız toplam 100 Saat PIC eğitimi tamamlamak için yeterlidir .Ancak EASA da IR eğitiminde SIM kullanılırsa Türkiye'de SIM toplam uçuş saati olarak kabul görmekte iken EASA 'da sadece 5 saat SIM kredilendiriliyor .Ve CPL kontrol uçuşundan minimum UÇAK ile 200 saate ulaşmanız gerektiği için ,eğer PPL döneminde çok kotu bir öğrencilik yaşayıp çok eğitim tekrarı yapmadıysanız fazladan uçmanız gereken 15-20 Saat arasında PIC mevcut olacaktır .

Uçak saat ücretleri uçak tipine ve uçulan ülkeye göre değişiklik göstermektedir . Yurtdışında sadece PIC uçmak isteyen arkadaşlar için TR Lisansı var ise Min Icao Level 4 alınması mecburidir. Eğer dil seviyeniz bunun için yeterli değilse safety pilot ile uçmanız gerekmektedir. Safety Pilot saat ücreti 15€-20€ 'dur . 90 Saatlik PIC uçuşu için ortalama süre 18 Gün +/- 3 gündür.  Bu kış şartlarında geçerli bir plan değildir.

PIC için uçak ve fiyatlar  80,90,95,100,110,115,125,130 farklı uçak ve fiyatlar mevcut .Neye göre değişiyor derseniz  uçağın yakıtı , tipi ve okuluna göre değişir.

NVFR= Minimum 5-6 saat olan bu uçuş dual ve pic olarak yapılır.Bazı okulların eğitim manuellerinde 5-6 saat olarak planlanmış olmakla beraber yalnız uçuş kısmı PIC 30 DK ile 2 Saat arasında değişkenlik gösterebilir .Eğitim ücreti 900€ ile 1000€ (Aydınlatma Ücreti Dahil ) planlı bitirme süresi 2/3 gündür .Bu uçuş FAA (Amerika) dan lisansı olanlar içinde yeniden yapılması veyea otoritenin  istediği zorunlu bir rate olarak lisansınızda bulunması gerekmektedir. Kısacası ya 1 saat yada tamamını yeninde uçmanız gerekebilir.

IR = Alet yetkisi Tek Motor / Çift Motor olarak yapılabilen bir eğitim olup 50 Saat'lik bir uçuş eğitimidir. Bu eğitimin başlayabilmesi Medikal I + NVFR rate ve en az 1 defa 300NM lık olmak kaydı ile 50 Saat lik Cross Country PIC olarak yapılmış olmalıdır . Bu eğitimin tamamı uçakla veya 15 Saat Uçak +35 saat similatör olabilir . Bu eğitimle birlikte geri kalan eğitimler olan CPL +ME ve ME/IR kısmı için ATPL anlaşması yapmak doğru bir hareket olmaktadır . Ancak genel bilgi adına verecek olursak bu eğitim tek başına 30 Gün +/- 5 Gün ve 7000€ / 8000€ olarak tamamlanmaktadır. ( Kontrol uçuşu için ATPL teori teori dersleri tamamlanmış olmalı ve en az 100 PIC ve toplam 150 saat uçuş tamamlanmış olmalıdır) Kontrol Uçuşu = +1 Saat

CPL= Ticari pilot yetkisi toplam 15 Saat olan bu uçuş eğitimi 10 Saat sabit iniş takımlı ve 5 saati kompleks ( İniş Takımları Alınabilen ) uçakla yapılır 7-14 gün arasında tamamlanır ve 3000€ civarında ücreti mevcuttur. ( Kontrol uçuşu için ATPL teori dersleri tamamlanmış olmalı ve en az 100 PIC ve toplam 200 saat uçuş tamamlanmış olmalıdır) Kontrol Uçuşu = +1 Saat

ME = ME VFR olarak da bilinen bu uçuş toplam 6 saat olup 5-7 günde biter ve 2750€ /3000€ arasındadır Kontrol Uçuşu =+1 Saat

ME/IR = Bu uçuş toplam 5 saat olup 5-7 günde biter ve 2500€ /2750€ arasındadır Kontrol Uçuşu =+1 Saat

  • Paket A: Ir /Cpl /Me/MeIr (Bu eğitimi tek motor ile başlayıp Türkiye standartlarında yaparsanız 80 Saat ) 13.300€ ( Bu ücrete kontrol uçuşu dahildir)
  • Paket B: Me /MeIR /Cpl ( 10 Saat Tek Motor + 40 saat Çift Motor Sim + 30 Saat Çift Motor toplam 80 Saat ) 15.500€ (Bu ücrete kontrol uçuşu dahildir.)

Konaklama & Yeme İçme

Eğitim süresince daha önceden denenmiş ve tavsiye edilebilir durumda ki tüm konaklama seçenekleri sizlerle paylaşılacaktır. Konaklama işlemlerinizde ayrıca sizlerde yeni deneyimler elde edebilir, daha ekonomik şartlarda konaklama sağlayabilirsiniz. Genelde kaldığınız süre için günlük konaklama bedeli 12€-20€ arasında değişebilir . Bütün uçuş eğitimleri için size bağlı olarak 4-6 Ay arasında yurt dışında bulunacaksınız konaklama gideriniz 450€ olarak hesaplamanız uygun olacaktır .Ayrıca bir bu kadar da günlük yeme içme düşünmelisiniz .Kısaca her ay için 1000€ hesaplama doğru bir sonuç olacaktır .

Ulaşım

Gidiş ve dönüş uçak biletlerinizi değiştirilebilir olarak almak eğitim süresince yaşanabilecek olumsuzluklarda sizlere fayda sağlayacaktır. Ayrıca araç, bisiklet ve motosiklet kiralamaları için en ekonomik fiyatlar organize edilip sizlere sunulmaktadır. Örnek 1 aylık araç kiralama dizel 330€ (1 gün=11€). Bu size tavsiye ve yardım amaçlı yapılmaktadır ,bir zorunluk değildir .

Vize

Belirlenmiş eğitim için yapılmış sözleşmeniz ve ilk ödemeleriniz gerçekleşince sizlere detaylı eğitim bilgisi içeren vize davetiyeniz en kısa sürede ulaştırılacak ve vize başvuru işlemlerine başlamanız sağlanacaktır. Vize işlemleri sizlerin sorumluluğunda olup istenilen bilgileri tamamlamak ve ulaştırmak sizin görevinizdir. Ayrıca ilkdefa vize alacak olan adaylar için Macaristan konsolosluğu 30-60 gün civarında vize verirken bunu da gideceğiniz bir kaç gün öncesine kadar bekletir, bu normal bir prosedürdür ve bu süreçte stres yapılmamalıdır. Not: Şu ana kadar vize alamayan adayımız olmamıştır.

Diğer bilmeniz gerekenler

Toplam uçuş eğitimi tamamlandığında

45 saat PPL + 5 saat NVFR + 90 saat PIC + 50 saat IR+ 15 saat CPL+ 6 saat ME +5 saat ME/IR ve toplam 6 saat kontrol uçuşu ile eğitiminiz minimum 210+ uçuş saati olarak tamamlanmış olacaktır.

(Alıncak EASA onaylı Ticari Pilot Lisansınızla Türkiye'ye geldiğinizde lisanslarınız için Validasyon işlemi yapılır .Herhangi bir kontrol uçuşu ve konvert işlemi gerektirmez.) .

Unutulmaması gereken bir nokta da herkesin yeteneği aynı olmadığı için bazen PPL 'de bazen de diğer eğitimlerde ekstradan daha fazla uçuş yapmanız gerekebilir .

Eğitimlerin tümünü modul modul topladığınızda  Örn: (PPL:7000€ +NVFR:1000€ +1500€:ATPL + 90Saat PIC:9000€ + IR:8000€ + CPL:3000€ + ME: 3000€ + ME/IR: 3000€ ve Kontrol uçuşları , Examiner ücretleri ve ATPL ücretleri dahil) Toplam= 35000 € civarında bir rakama 0 to ATPL 9-12 ayda tamamlanır .

Bu eğitimlerin en zor ve zevksiz kısmı ATPL teori kısmıdır .

Planlı uçuş eğitimi için yurt dışında bulunmanız gereken süre 4-6 ay , uzaktan eğitim için Türkiye'de bulunacağınız ortalama süre 4-6 aydır .(Yılda birkaç gün veya birkaç ay gelebilecek arkadaşlar için bu süreler daha uzun olacaktır.)

Selam ve saygılarımla ..

AEROBEDO Havacılık Yazılım ve Kariyer Danışmanlığı Ltd.Şti

Bedrettin Sağdıç ( ATC, Pilot, Profesyonel Eğitim ve Kariyer Koçu)

"Tecrübe; asla geri getirilemeyen en kıymetli hazine zamanın ve bilginin bileşkesidir. Unutmayın "Biz birlikte güçlüyüz"